Wędrówki ze św. Bratem Albertem 18-26 sierpnia 2017

W 2005 roku byliśmy z braćmi w kinie na premierze filmu Pasja Mela Gibsona. W rzędzie przed nami siedziała pewna para (około 20 lat). Po skończonym seansie wychodząc dziewczyna zapłakana zwraca się do swojego chłopaka: „Co oni mu zrobili?!?!?! Jak tak można?!?!?! Ile On wycierpiał?” Partner ją wspiera: „spokojnie… to tylko film…”. Lubimy słuchać o pięknych rzeczach, szlachetnych postawach, pełnych ofiarności gestach miłości. To nas wzrusza, dotyka, czasem być może nawet inspiruje. Ale czy zmienia nasze życie? A może jest jedynie tematem godnym telewizyjnych seansów – podobnie jak wydarzenie, które nam dało Odkupienie? W mentalności YOLO (jak nie wiesz co to znaczy, wujek Google służy pomocą) coraz trudniej wyjść poza swój ogródek.

W te wakacje chcemy Cię zaprosić do wędrówek ze św. Albertem Chmielowskim – człowiekiem, który mocno doświadczył, że miłość to walka… Której ceną jest umieranie dla siebie. A żeby kochać, trzeba mocno stąpać po ziemi. W pewnym momencie swojego życia wszystko postawił na jedną kartę: miłosierdzie. Ilekolwiek by to kosztowało, tylko wtedy życie ma sens… Nie zawsze było lekko… Doświadczał ludzkich wątpliwości i musiał dojrzewać by nie ulec małoduszności. Karol Wojtyła w poświęconym mu dramacie Brat naszego Boga przytacza scenę spowiedzi świętego, wtedy jeszcze Adama, która uwidacznia te zmagania:
Ksiądz: Cóż więcej jeszcze masz do wyznania, mój synu?
Adam: (milczy)
Ksiądz: Może dręczą cię jakieś pokusy lub niepokoje?
Adam: Tak. Największą moją pokusą jest ta myśl, że jednak można miłować inteligencją. Samą inteligencją. Że to wystarczy.

Przejdź ten tydzień z nami i człowiekiem, który sam doświadczał zniechęcenia, mierzył się z ludzkimi trudnościami. Ale Miłość zwyciężyła. 

Podczas rekolekcji planujemy dwie wspólne wędrówki po górach z podziałem na grupy. Bardziej zaawansowana grupa dla uczestników zaprawionych w górskich wyprawach, z trasą o średnim stopniu trudności oraz grupa mniej zaawansowana, z trasą o małym stopniu trudności dla zwolenników spokojnych wędrówek. Ostatnia wyprawa będzie organizowana przez samych uczestników. Poza tymi dniami plan będzie pozwalał na wyjścia indywidualne. Maszerowanie po górach będzie dla nas przestrzenią do modlitwy, medytacji i rozmowy. Ważnym elementem będzie też milczenie podczas marszu (na niektórych odcinkach).

Niezbędne będzie wcześniejsze przygotowanie techniczne:

Prosimy zabrać różaniec oraz własne Pismo Święte, odpowiednie  obuwie (koniecznie „wychodzone” buty), ciepłą odzież, kurtkę przeciwdeszczowa, odpowiednie nakrycie głowy, paszport lub dowód osobisty, latarkę, mały plecak, termos lub butelkę na wodę, pojemnik na kanapki, notatnik.

Przypominamy, że pobyt u nas nie ma charakteru turystycznego. Wędrówki po górach są środkiem pomocniczym w przeżywaniu rekolekcji, a udział w nich nie jest obowiązkowy.

 

Przy zapisach prosimy o podanie informacji:

- pełne nazwisko
- miejsce zamieszkania
- telefon kontaktowy
- czy należysz do jakiejś grupy/wspólnoty religijnej?

 

Prowadzi Zespół Domu Rekolekcyjnego

Zapisy drogą meilową

 

Ramowy plan (może ulegać zmianom – z  przyczyn obiektywnych lub podyktowanych dynamiką rekolekcji)

 

W dniu przyjazdu 18.08 (pt)

Od 16:00 przyjazd

19:00 Kolacja

20:00 Spotkanie organizacyjne (sala konferencyjna)

- Eucharystia (ok. 21:00)

 

W dniu bez wspólnej przechadzki (sb, pn, śr, pt)

7:45 Eucharystia

8:45 Śniadanie

9:30 Konferencja (z przerwą na kawę)

- modlitwa przed Najświętszym Sakramentem

12:00 Obiad

- czas na odpoczynek, spacer, lekturę i modlitwę osobistą

18:30 Kolacja

19:45 Modlitwa przed Najświętszym Sakramentem

 

W dniu wspólnej wędrówki  (nd, wt, czw)*

7:45 Eucharystia

8:45 Śniadanie + prowiant na drogę

9:45 Wprowadzenie do medytacji

10:15 Wyjście w góry (w trasie medytacja)

20:00 Obiadokolacja

21:00 Spotkania w grupach

*Jedna z wypraw organizowana przez uczestników!

 

W dniu wyjazdu 26.08 (sb)

7:45 Eucharystia

8:45 Śniadanie

- zakończenie rekolekcji

 

Zapraszamy!